BODRUM – Türkiye’nin yaz mücevheri

Türkiye » Muğla » Bodrum

Bodrum, Ege'nin güneybatı bölgesinde, Muğla ilinin bir bölgesi ve limanıdır ve Yarımadanın güney kıyısında bulunur ve gözle görülür Avrupa havasına sahiptir. Ege denizi ile çevrili berrak sularında çok boyutlu bir mücevher gibidir ve onu keşfetmeniz için yüzeyinin altına inmeniz gerekir. Antik çağda Kayra’nın Halikarnassos'u olarak bilinen şehir, antik dünyanın yedi harikasından biri olan Kral Mausolos Mausoleum anıt mezarı ile meşhurdur. 15inci yüzyılın St.Jean şövalyeleri tarafından inşa edilen Bodrum kalesi, liman ve marina manzarasına sahiptir. Kalenin içinde bir Sualtı Arkeoloji Müzesi vardır ve yıl boyunca birçok kültür festivaline ve etkinliğe ev sahipliği eder. Bodrum’un uzun bir tarihi geçmişi vardır ve tarihin babası olarak bilinen Herodot’un doğum yeridir. Sıcak Akdeniz yaz iklimi vardır. Yazlar sıcak ve çoğunlukla güneşli ve kışlar ılık ve nemli. Bodrum, Türkiye’nin Saint-tropez’i yada Türkiye’nin Mikonos'u olarak adlandırılıyor ve İstanbul’dan ve çeşitli Avrupa şehirlerinden birçok ünlüyü cezbediyor. Turistik yerlerinde birçok yemek, alışveriş ve eğlence seçeneği var, ama yerel halkla yaşayacağınız deneyimler, etkileşimler ve aktiviteleri keşfedebileceğiz başka bir tarafı da var. Her gün en az üç gemi acentesi tarafından işletilen tekne veya gemi ile çeşitli rotalarla Yunan adası Kos’a Bodrum’dan 50 dakikada ulaşabilirsiniz. Bodrum 20inci yüzyılın ortalarına kadar ıssız bir balıkçı kasabasıydı, ve ekonomisi balıkçılık ve sünger toplamaya dayanıyordu, ama zamanla turizm en önemli ekonomik faaliyetlerinden biri hâline geldi. Bu harika tatil yerine gelen ziyaretçiler öncelikle limandaki çeşitli tekneleri ve lüks yatları görmek için kısa bir yürüyüşe çıkmalı, denizin unutulmaz kokusunu koklamalı, ve renkli begonvillerle dolu dar sokaklarını ve her yerdeki .beyaz evleri keşfetmeli. Cumhuriyet Caddesi gibi (Barlar sokağı olarak bilinen) en popüler sokaklarda yürürken, Bodrum'un bugün sahip olduğu yerel renk ve kozmopolit atmosferin karışımını kuvvetle hissederdiniz.

Bodrum, haftanın her günü ve günün 24 saati eğlenebileceğiniz muhteşem bir çekiciliğe sahip eşsiz bir şehirdir. Sakin bir koyda kuşların ötüşünü dinleyerek yâda şafak vakti gelinceye kadar şehirde şenlikli bir gece geçirerek rüya gibi anlar yaşayabilirsiniz. Bodrum’da bir ziyaretçi olarak unutulmaz bir partide yeni arkadaşlarla tanışma fırsatına sahipsiniz. Sabaha kadar Türkiye’deki tek yüzen diskoda dans edebilirsiniz, Club Catamaran (büyük bir teknenin üzerinde olan bir kulüp), yada dünyanın sayılı açık gece kulüplerinden olan meşhur Halikarnas'ta eğlenebilirsiniz. Dünyanın dört bir yanından Jet Set ve Show Biz ‘den tanınmış ünlüler, şovlarını sergilemek yada kendileri eğlenmek için çok uzaklardan Bodrum’a düzenli olarak geliyorlar. Siz de büyüleyici gece hayatına katılabilir ve sunabileceği tüm zevkleri yaşayabilirsiniz. Kafeler ve restoranlar, çok çeşitli kozmopolit “uluslararası’’ yemeklerin yanısıra lezzetli kebaplar, Çin, Meksika, Hint yada Tayland spesiyaliteleri ve geleneksel Osmanlı mutfağının tüm lezzetlerini sunmaktadır. Meyhaneler sokağında Türk rakısının yanısıra iyi bir şarap eşliğinde çeşitli lezzetli Türk salatalarının ve mezelerinin tadını çıkarabilirsiniz. Burada yerel halkın tercih ettiği en geleneksel eğlence türünü keşfedeceksiniz. Bodrum’da Türk Kebabı yiyebilirsiniz yada Kumpir'i tadabilirsiniz (kavrulmuş patates lezzetti), tüm temel malzemelerden tutun, mesela tatlı mısır gibi, yoğurtlu zeytin salçasına kadar çok çeşitli garnitürlerle hazırlanır. Restoranlarda büyük porsiyon füme uskumru, enginar ve kapari, kızartılmış veya ızgarada taze balık tadabilirsiniz, ama biraz farklı bir şey denemek için yerel yemekleri bulabileceğiniz bir sokağa gidip taze hazırlanmış günün yemeklerinden ısmarlayabilirsiniz. Gözleme tatmadan Bodrum’u ziyâret edemezsiniz, birçok yerel dükkanda servis edilir, ama eğer pazardan satın alıp sokakta yerseniz daha lezzetli görünecektir. Gözleme büyük, ince ve yuvarlak özel hamur parçalarından yapılır, içini herhangi bir peynir karışımı, sebze ve et ile doldurarak kubbe şeklindeki tavada pişirilir.

Her yaz bir milyondan fazla turistin plajlara, küçük otellere, lüks tatil yerlerine, modern restoran ve kulüplere akın etmesine rağmen, Bodrum sakinliğini koruyor. Şehrin kalesinden ve marinasından, çiçeklerle dolu kafelerine ve beyaz badanalı sokaklarına kadar, diğer tüm Türkiye’nin deniz kıyısındaki destinasyonlarından fark yaratıyor çünkü cazibe yayıyor ve esrarengiz zarafetiyle bir parıltı saçıyor. Yazın en kalabalık günlerinde bile şehirde sakin köşeler bulabilirsiniz. Kristal sahiller, pitoresk koylar, büyük kale ve merdivenli patikalar, bir zamanlar balıkçı köyü olan Bodrum'u artık Türkiye’nin “en gözde” tatil yerlerinden biri olarak kılıyor. Eğer Bodrum'u ziyaret ederseniz, onu sevmemenizin imkanı Yok! Ve her ziyaretinizde, orada keşfedilmek için bekleyen yeni bir şey bulacaksınız. BODRUM'A HOŞ GELDİNİZ!

 

 


Websitesi için tıkla