Boğazda bir tur...

Avrupa ve Asya arasında yelken açarak masal gibi bir deneyimin büyüsüne bırakın kendinizi…

Türkiye » İstanbul

“Eğer dünyaya son kere bakacaksın deseler bu bakışı Istanbul’a isterdim”- Alfons de Lamartine. “Iki dünyanın birleştiği noktada, Türk vatanının mücevheri, Türk tarihinin hazinesi, Türk milletinin sevdiği şehir Istanbul, tüm halkın kalbinde yeri var”- Mustafa Kemal Atatürk. Bazı yazarlar Istanbul için doğunun batıyla buluştuğu nokta, Avrupa ile Asya basit bir nehrin üzerinden birbirlerini seyrediyor diyebilir. Diğerleri, binlerce yıldır imparatorlukların birbirleriyle yüz yüze geldikleri yer olduğunu, zengin geleneksel bir mimari dizisi oluşturduklarını söyler. Zaten Istanbul, dünyanın en otantik şehirlerinden biri, pozitif enerjisiyle, eşsiz büyüsüyle gece gündüz yada güneş batımına kadar cazip edip büyülüyor. Ancak Istanbul’a bir ziyâret Avrupa ve Asyayı ayıran geleneksel bir Boğaz Tekne Turu yapılmadan tamamlanamaz. Kıyıları geçmişin ve günümüzün harika bir karışımını sunuyor, ışıldayan görkemi ve modern otellerin, eski konakların (ahşap sahil villaları) yanında yer aldığı sade güzellik, mermer saraylar, taş kalelerle sınırlandırılıyor ve küçük zarif bitişik balıkçı sahil köyleri ile birleşiyor.

Boğazı görmenin en iyi yolu, sahillerinde düzenli olarak gezinen birçok tekneden birine binmek. Eminönü den başlayın, bir Avrupa bir Asya tarafındaki sahillerinde duraklayın! Bu tur çok makûl fiyattadır ve gidiş dönüş aşağı yukarı altı saat sürer. Daha özel bir tur isteyenler için, günlük ve gecelik küçük yolculukların organizasyonu konusunda uzmanlaşmış acenteler mevcutdur. Bir yolcu teknesine binin ve Istanbul’u denizden görmek için harekete geçin. Tur esnasında tarihî Osmanlı saraylarından geçeceksiniz, harika Dolmabahçe Sarayı, ve ayrıca Yıldız Sarayının yeşil parklarını ve imparatorluk köşklerini göreceksiniz. Rahatlayın ve Beylerbeyi gibi Osmanlı mahallelerinden geçerken dikkatinizi 19uncu ve 20inci yüzyılın güzel ahşap köşklerine verin, konaklar ve villalar Istanbul’un zarif kıyı kısmını oluşturuyor. Iki kıtayı birleştiren hacimli Boğaziçi Köprüsünün altından geçin, şehrin çok yoğun temposunu hem suyun üzerinden hemde dışından takip edin, tekneler sürekli herbir yöne doğru yelkenliyor, balıkçılar kayıklarıyla kıyılardan görünüyor. Baharda tepeleri örten kır çiçeklerinin tadını çıkarın ve tüm yıl boyunca şehre hakim olan camilerin minarelerini. Parkın liman tarafında, 1874'de Sultan Abdul Aziz tarafından yenilenen ve şimdi büyük ve lüks bir otele çevrilen Çırağan Sarayı bulunmaktadır. Boğaz kıyısının uzunluğu boyunca, 300 metrelik detaylı mermer cephesi hızla hareket eden sularını yansıtır. Bir durak sonraki Ortaköy'de her Pazar çeşitli sanatçılar toplanıp eserlerini sunar, yandaki sokaktaki bir galeride canlı bir sanat sahnesi yaratırlar. Ortaköy'de Istanbul’un geleneksel mimarisini gölgeleyen Boğaziçi Köprüsü bulunmaktadır, dünyanın en büyük köprülerinden biri, Boğaziçi Köprüsü Avrupa ve Asyayı birleştirmektedir. Boğazdaki bu tur sadece yarım günde iki tarafın en iyi manzaralarını görmenizi sağlayacak! Teknenin üzerinde ayrıca Boğazın harika gün batımının tadını çıkarabilirsiniz. Dünyayı feth eden üç büyük Imparatorluğun harika anıtlarının eşsiz resimlerini çekin, Roma, Osmanlı ve Bizans. Ve gece, Boğazda bir akşam yemeği turuna katılmak, “binbir gece” peri masalı deneyimi Istanbul tatilinizi göklere çıkaracak. Dansözler, komedi şovları ve Türkiye'nin her bir tarafından geleneksel halk dansları. Boğaz her halükarda “nefesinizi kesecek” hem gece hem gündüz. Bir tekneye atlayın ve Boğazda dolaşın... Oradan Istanbul’u gördüğünüzde sihirli bir gizemi var.

Gözlerinizi hayranlıkla açın ve dakikalarınızı sanki hayatınızın son anları gibi yaşayın.... Daha fazla kelimelerle anlatmamız imkansız.... Yaşamanız gereken bir deneyim...

 


Websitesi için tıkla