Çaykolikleri...

Yabancı ve özellikle Frappe ve Freddo Capucciona içemey alışık Yunanlı birisi için günde 24 saat çay içmek oldukça fazla ve tuhaf görünüyor. Neden çay içeyim ki, hasta mıyım? Diye şaşıyor ve kibarca reddediyoruz.

Diğer taraftan bir Türk için günde en az üç kez çay keyfi yapmamak akıl almaz bir şeydir. Sıcaklarda, derecenin 40°C gösterdiği havalarda bile yabancı olarak sizler susuzluğunuzu gidermek için soğuk bir şeyler aradığınızda, şu küçük cam bardaklar sabahtan akşama kadar sıcak demlenmiş çayı oradan oraya taşımaktadır. Ama dikkatli olmalısınız çünkü üç bardak çaydan sonra tansiyonunuz 14’e kadar çıkabilir.

Ve bizler çayın İngiliz ve Çinlilerin en sevdiği alışkanlığı olduğuna inanırken, Türkler bizim yanlış düşündüğümüzü kanıtladılar. Türkiye’de çay bir gelenektir. Karadeniz’in doğu kıyısında, Rize’de üretilir, hazırlanması bir “ritüeldir” ve herhangi bir Türk ev kadınının bunu mükemmel bir şekilde yerine getirememesi kabul edilmez. Kızların annelerinden veya evde yaşayan diğer büyük kadınlardan aldıkları ilk ev işi dersidir.

Türk çayının hazırlanması zaman alır. Sadece kaynar su ekle ve bitti diye bir şey yok. 15 – 20 dakika demlendikten sonra, Osmanlı İmparatorluğunun simgesi olan ve özellikle siyah çayın aroma ve tadını korumak üzere şekillendiren lale şeklinde, küçük bardaklarda servis edilir.

Türkiye’deki en sevilen alışkanlığı oluşturan sadece aroma ve tat değildir. Aynı zamanda içen kişiye geçici bir enerji sağlayan çok canlandırıcı bir içecektir – İtalyan Espressosu gibi. Siyah çayın diğer özelliklerinin yanı sıra oldukça fazla kafein, potasyum, fosfor, oksitlenmiş polifenoller, demir, manganez, magnezyum … ve çok daha fazlasını içerdiğini de unutmayalım.

Kahve gibi, Türk çayı da isteğinize bağlı olarak demli, orta veya açık olarak sunulur. Kahvaltıya eşlik eder, öğle yemeğinden sonra sindirime yardımcı olarak içilir ve öğlenden sonra ara verirken, bisküvi ve kekle birlikte tüketilir ve son olarak, özelikle akşam yemeğinden sonra tüm aile televizyon karşısında, heyecanla bir Türk dizisini izlerken, en sevilen alışkanlık olarak yerini alır. Bu standardın ötesinde, çay, hem evde hem de iş yerlerinde önde gelen ikram türüdür. Her yerde ve her zaman ikram edilir … reddetmek ne mümkün!