GÖKÇEADA (IMBROS)

Türkiye » Gökçeada

Gökçeada, Çanakkale'nin bir ilçesi ve Türkiye'nin en büyük adasıdır Gökçeada, Ege denizinin Kuzeyinde,Saros Körfezi girişinde yer almaktadir. Gökçeada'ya ulaşım; Çanakkale’den Kabatepe'ye, Kabatepe'den Gökçeada'ya Arabalı vapurla sağlanmaktadır, Kabatepe'den Gökçeada'ya ortalama 1 saat 15 dakikada varıyorsunuz. Gökçeada'ya vardığınızda adanın sadeliği içinde otantizm ve muhteşem doğa sizleri bekler.

Gökçeada'nın içinde her türlü ulaşım aracı mevcuttur Hastane ve diğer sağlık hizmetlerine kolayca ulaşabilir ve aynı zamanda,restaurant,bakkal,manav,adada üretilen organik ürünlerin satıldığı yerlerden tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Gökçeada'nın Çevresini dolaşmaya başladığınızda muhteşem kekik kokuları, kuzular,keçiler geziniz sırasında size eşlik edecektir. Su kaynaklarınının bol olması da Gökçeada'nın dikkat çekici özelliklerindendir. Denizdeki İlk Su altı milli parkı burada bulunur!

Ada'da yüzyıllardan beri zeytincilik yapıldığı için 300 - 400 yıllık zeytin ağaçları görmeniz mümkün.Gökçeada'nın denizi Türkiye'nin en temiz denizlerinden biridir,hem dalış hem yüzmek için idealdir,denize girilebilecek birbirinden muhteşem koyları vardır. Ada'nın rüzgarlı olması ve coğrafik özelliği sayesinde Dünya'nın önemli Sörf Merkezlerinden biri olmaya aday, Ada'nın en eski yerleşim yerleri olan Rum Köyleri , sizi otantik havasıyla büyüleyecek, geçmişe yolculuk için kaçırılmaz bir fırsat...Ada'da koyun ve keçi yetiştiriciliği de yapılıyor, burada keçiler,koyunlar çobansız,özgürce dağlarda dolaşıyor., F kekikle ve yabani bitkilerle beslendikleri için etlerinin de organik olduğunu söyleyebiliriz, ada'nın etli yemeklerinin lezzeti de muhteşem oluyor. Ev Pansiyonculuğunun yaygın olduğu Ada'da butik otel ve resort oteller de bulunuyor. Konaklama fiyatları Ege'deki birçok tatil yerlerine göre oldukça ucuz. Gökçeada rüzgar sörfünde Türkiye'nin önemli merkezlerinden biri sayılıyor. Uzun yıllardır yabancı sörfcüler tarafından ziyaret edilen Aydıncık Plajı, son yıllarda özellikle Bulgar-Romen sörfcülerin merkezi olmuş durumdadır.Gökçeada neredeyse yılın tamamında rüzgar sörfü için elverişlidir..

Neden Gökçeada ?

Aydıncık Plajı hem sörf için ideal doğal yapısı hem de tenha olması sebebiyle tercih ediliyor. Plaj, güney kıyısında olmasına rağmen kuzeyden esen rüzgarları(meltem) hiçbir engel olmadan alıyor. Çünkü Kefaloz körfezinden esen kuzey rüzgarları, Tuz Gölü'nün yüksek olmaması nedeniyle burada oluşan koridor etkisiyle de kuvvetlenerek engel tanımadan güneye esiyor. Bu da  Aydıncık'da sörf için ideal, rüzgarlı ama dalgasız bir deniz oluşturuyor.
Lodosta yani rüzgar güneyden estiğinde aynı olay aksi yönden gerçekleşiyor ve dalgasız denizde sörf yapmak isteyenler bu sefer hemen bitişiğindeki Kefaloz koyuna yöneliyor. Aydıncık'ın bir diğer avantajı ise rüzgarın sağanak yapmaması yani şiddeti değişmeden homojen olarak esmesi…

Aydıncık Plajında özel ders alabileceğiniz windsurf kulüpleri bulunuyor. Rüzgar sörfü her yaşta insanın yapabileceği herhangi özel bir yetenek gerektirmeyen bir spor. Yeni başlayanlar  6-10 saat alınan özel derslerden sonra (board) tahta üzerinde durup yelkenle açılabiliyor. Orta seviye derslerde trapez takma ve funboard'a geçme öğretiliyor. Ama rüzgar sörfünde ilerlemek için uzun süre antreman yapmanız ve emek vermeniz gerekiyor. Kulüplerden malzeme kiralamak da mümkün. Ders ücretleri, saati 50 TL. civarında, malzeme kiralamanın saati 30-40 TL arasında değişiyor.

Öyleyse ne dersiniz? Gelin bu yaz Gökçeada’da buluşalım!


Websitesi için tıkla