Türk kahvaltısının tadını çıkarın…

Gününüze başlayın… size enerji verecek ve saatler boyunca tok tutacak eksiksiz bir kahvaltı ile!

Türk kahvaltısı sadece basit bir öğünden ibaret değildir, tatlı ve tuzlu lezzetlerin bir ziyafetidir. Bunu açıklayabilecek anahtar kelime daima «bolluk» dır. Türkçede, Kahvaltının (kahve-altı) manası, «kahveden önce» ve çoğu aileler için ritüel bir öğündür ve sadece bir kâse tahıl yada koşuşturarak yenilen bir tost değildir. Türkler için kahvaltı günün en önemli öğünüdür ve bunu zenginleştirmenin yolunu çok iyi bilirler, nasıl servis edileceğini, ve değişik öğeler ve spesialiteler ile nasıl özel kılınacağını. Bir Türk kahvaltısı bulunduğu yere göre, Istanbul'da yada Türkiyenin başka bölgelerinde hiçbir zaman aynı değildir, tabiî genelde bazı temel maddeler ve tipik spesiyaliteler bulunur, ancak bu bölgeden bölgeye göre değişir.

Aşağıdaki temel maddeler bir Türk kahvaltısı için çok önemlidir: Beyaz ekmek (beyaz peynir), pastörize edilmemiş sütten beyaz peynir, Yunan feta peynirine benzer, eski peynir ( kasar peynir), pastörize edilmemiş keçi sütünden çok lezzetli sarı ve orta sertlikteki peynir, siyah ve yeşil zeytin, tereyağı, bal, reçel, omlet yâda haşlanmış yumurta, dilimlenmiş domates ve salatalık, Türk çayı, Türk kahvesi (kahvaltıdan sonra) ve çeşitli Türk spesiyaliteleri: Kaymak, Sucuk, Börek, Menemen, Gözleme, Pastırma, Poğaça ve Simit.

Türk kahvaltısı, Türk mutfağının en önemli öğelerinden biridir. Istanbul’dan Kara Denize kadar özel restoranlarda, kafelerde ve otellerde şafaktan gün batımına kadar servis edilir. Eğer Türk kahvaltısının içeriğinden etkilenmediyseniz muhakkak sunumundan etkileneceksiniz. Her bileşeni, küçücük set halindeki tabaklarda sık kaşıklar ve sivri uçlu çatallarla servis edilir ve siyah Türk çayı geleneksel kulpsuz ince belli cam çayı bardaklarında servis edilir.

Istanbul'da mükemmel bir Türk kahvaltısını denemek isterseniz, Beşiktaş semtinde «kahvaltı sokağını» öneriyoruz. Her zaman dolu olan restoranları ile, çok ucuz bir yer. Fiyat, seçtiğiniz çeşitlere ve spesiyalitelere göre kişi başı 10 ilâ 20 Türk lirası arasında değişir ve tabiî ki çay fiyata dâhildir. Afiyet olsun!