Geoaktif- İstanbul

Kültür ve Aktivizm Merkezi

Türkiye » İstanbul » Taksim

2010 Yılında İstanbul Beyoğlu’nda kurulan Geoaktif Kültür Merkezi, bu rengarenk coğrafyada birlikte bir ömür geçiren farklı kültürlerin birbirini keşfetmesine, tanışmasına ve yakınlaşmasına vesile olabilmek için faaliyet yürütüyor. Bu yanıyla coğrafyamızdaki ve etrafımızdaki kültürler arasında bir kesişme ve buluşma noktasıdır. Merkezimizde Türkiye’nin içinde ve etrafında konuşulan etnik diller öğretilmekte, yine coğrafyamızdaki ve komşu coğrafyalardaki farklı etnik grupların müzikleri, dansları ve genel kültürleri üzerine çalışmalar yapılmaktadır. Dil kursları, müzik enstrüman kursları ve dans kursları gibi düzenli ve uzun süreli eğitimlerin yanı sıra, aynı zamanda tek seferlik atölye, seminer ve panel gibi etkinlikler de düzenliyoruz. Bizler de Geoaktif Kültür Merkezi olarak, imkanlar ölçüsünde, yerelden evrensele uzanan bir çeşitliliği yan yana getirmenin çabası içindeyiz.

Geoaktif Kültür ve Aktivizm Merkezi, Sirtaki, Zeibekiko ve Pontus dansları dahil olmak üzere Yunanistan’ın tüm bölgelerinden derlenmiş dans repertuarı öğreten bir kültür ve aktivite merkezidir. Kurslar 3 aylık program şeklindedir. 3 ay eğitim almış birisi ortalama 20 Yunan dansını icra edebilmektedir. 

Özellikle Türkler, Yunan dans figürlerini oldukça kolay öğrenmektedir. Kursiyerlerimiz genellikle iki, üç haftalık bir süre içerisinde gelişim kaydetmektedirler. Yunan dans kültürü, Türkiye’de yıllardan beri Sirtaki, Taverna, Tabak Kırma üçgenine sıkışıp kalmıştır. Oysa ki Yunan dans kültürü çok daha geniş bir yelpaze içerisindedir. Günümüzde hala varlığını sürdüren köklü bir kültüre sahiptir. Yunan halkı eğlenceye çok önem verir ve her fırsatta dans eder.

Notlar: Her sınıf başladığı gün ve saatte devam eder. Yeni sınıflar, Yunan danslarını hiç bilmeyenlere yöneliktir ve sıfırdan başlar. İleri sınıflar, daha önceki programlarımızı tamamlayan eski öğrencilerimize yöneliktir. Kurs, 12 ders ve 24 saat eğitim ile toplam 3 ay sürer. Kayıtlar devam etmektedir.

 

Atıf Yılmaz Caddesi No: 16 Kat: 4 - 5 Taksim İstanbul / Türkiye
+90 2122448563
geoaktif@gmail.com Mesaj Gönder

Websitesi için tıkla